Dietetyczny dzień z życia Reumatyczki i Hashimotki – przepisy

Odkąd jestem na AIP, ludzie pytają: „co Ty jesz, jak nic nie jesz?” albo jeszcze lepsze: „dlaczego tak męczysz dzieciaka?” Oczywiście zdanie mam odmienne, bo to nie jest męczarnia, to jest kolejne w naszym życiu wyzwanie mające prowadzić do dobrego samopoczucia i przysłowiowego „przenoszenia gór”.  Pokażę Wam, jak wygląda przykładowy dzienny jadłospis na AIP. Czy to naprawdę jest męczarnia??? Według mnie, to sama przyjemność 🙂

Śniadanie:

DSC_0030 (2)

Zielony koktajl: JARMUŻ, CYTRYNA, BANAN, AWOKADO, KIWI, SZKLANKA MLEKA KOKOSOWEGO

Wszystkie składniki miksujemy na mus, dodajemy mleko kokosowe, jeśli koktajl okaże się zbyt gęsty możemy dodać wodę.

DSC_0007 (2)

Obiad:

dzielę go zawsze na dwa dania, spożywane w dwugodzinnych odstępach czasu

Zupa krewetkowo-kokosowa: KREWETKI, SZPINAK, BROKUŁ, 5 PIECZAREK, 2 ZĄBKI CZOSNKU, CEBULA, WYWAR WARZYWNY LUB SAMODZIELNIE ZROBIONA KOSTKA ROSOŁOWA, SZKLANKA MLEKA KOKOSOWEGO, PRZYPRAWY (sól, pieprz, kurkuma, tymianek)

Czosnek i cebulę siekamy i dusimy na oleju kokosowym, dodajemy pokrojone pieczarki i mleko kokosowe, dusimy jeszcze 5 minut. Wrzucamy krewetki i brokuła, szpinak i przyprawy oraz wywar warzywny lub kostkę rosołową wymieszaną z przegotowaną wodą. Gotujemy około 15 minut. Pyszota!!!

DSC_0044 (2)DSC_0040 (2)

Pulpeciki w sosie pomidorowym: 500 G MIĘSA Z INDYKA, PRZYPRAWY (sól, pieprz), CEBULA, ZĄBEK CZOSNKU, KONCENTRAT POMIDOROWY (używam z tubki – Rossman – linia ekologiczna), SZKLANKA WODY

Mięso siekamy, mieszamy z przyprawami, formujemy z niego pulpety i gotujemy na parze. Sos tworzymy z posiekanego czosnku i cebuli, podduszonych  na oliwie z oliwek, dodajemy koncentrat i wodę, gotujemy 5 minut. Pulpeciki polewamy sosem, do tego dodajemy warzywa w postaci surówki, kiszonki bądź grillowane.

DSC_0005 (2)DSC_0012 (2)

Kolacja:

Na kolację uzupełniamy węglowodany i wykorzystujemy platany. Nie są one popularne w Polsce, ja kupuję je w Sklepie Afrykańskim w Warszawie, raz pojawiły się w Auchan, ale niestety się nie załapałam. Platany są doskonałe dla osób niejedzących glutenu, zastępują mąkę (w sklepach ze zdrową żywnością można kupić mąkę platanową do wypieku chleba w diecie AIP). Więcej o tym cudownym warzywo-owocu znajdziecie na blogu:

http://jaskiniowa-kuchnia.blog.pl/2014/09/01/platan-plantan-banan-warzywny-owoc-widmo/

Właścicielka założyła również grupę wspierającą rozpowszechnienie platanów w Polsce: https://www.facebook.com/Platanowi-1470672349861778/  

– tam też dużo super platanowych przepisów. Polecam.

DSC_0172DSC_0168

Platanowe placki z musem truskawkowym (lub jakimkolwiek innym z owoców jagodowych):

PLACKI: 2 platany, 2 łyżki mąki kokosowej, 2 szczypty cynamonu, jabłko, sól do smaku, oliwa z oliwek

SOS: 150 g. truskawek lub innych owoców jagodowych, daktyle (wcześniej zamoczone i zmiksowane na pastę), trochę wody

Wszystkie składniki na placki miksujemy na gęstą papkę, formujemy placki i smażymy na oliwie bądź oleju kokosowym do zarumieniania się każdej ze stron.

Robiąc sos, podgrzewamy wszystkie składniki. W zależności od upodobań podajemy zmiksowane.

Placki polewamy ciepłym sosem i podniebienie zachwycone 🙂

 

To co, nadal sądzicie, że nic nie jemy? Głodówa, jak się patrzy!!!