ZDROWE ŻYCIE

Plastik versus szkło czyli Muszynianka kontra Cisowianka

napisane przez: Karolina Czerwiec 14, 2019 0 komentarzy

Idąc dalej ścieżką oczyszczania organizmu, nie mogłam pominąć tak ważnego tematu, jakim jest wybór opakowania, z którego spożywamy posiłki, a już nade wszystko, z którego pijemy wodę.  O tym, jaką wodę pijemy i dlaczego pisałam tutaj, ale dlaczego przelewam ją do szklanych butelek, to dopiero Wam wyjaśnię.

Ja o szkodliwości plastiku słyszałam już dawno, dawno temu, ale jakoś dopóki nie wzięłam całkowitej odpowiedzialności za swoje zdrowie i zdrowie mojej rodziny, informacje o szkodliwym plastiku wpadały mi uchem lewym i wylatywały prawym.

W obecnych czasach ciężko wyobrazić nam sobie życie bez plastiku. Jest on wszechobecny i swego czasu, na przykład, plastikowa butelka została uznana za jeden z najlepszych wynalazków, bo dzięki niej można było przewieźć wodę z różnych zakątków świata do Afryki, gdzie tej wody potrzeba wiele. Wodę w szkle, z pewnością również można by było przewieźć, ale nie w takich ilościach i nie byłoby to tak łatwe, więc tutaj plastikowa butelka wygrywa ze szklaną.

I na tym wgrana się skończyła, nie znajduję kolejnych argumentów przemawiających za butelką plastikową.

Znacie takie powiedzenie:

Co mówi woda do plastikowej butelki?

Jest między nami chemia. 🙂

Święta prawda. Każda plastikowa butelka ma swoje oznaczenie, tych oznaczeń jest 7:

1 – PET lub PETE opakowanie typu PET. Nie należy używać go ponownie. Opakowania PET mogą być źródłem tzw. ksenoestrogenów – związków chemicznych, które potrafią wpływać na nasz układ hormonalny

2 – HDPE – polieten lub polietylen– jedno z bezpieczniejszych opakowań

3 – PCV lub PVC lub V  czyli Polichlorek winylu. Wydziela niebezpieczne toksyny. Nie wolno takiego opakowania podgrzewać, a najlepiej unikać  jak ognia.

4 – PELD lub LDPE – polieten lub polietylen o niskiej gęstości – w miarę bezpieczne, więc można używać w ostateczności. Ale lepiej poszukać bezpieczniejszych opakowań

5 – PP czyli propylen – najbezpieczniejszy!!! Jednak może mieć wpływ na układ nerwowy.

6 – PS czyli polistyren – czyli UWAGA!!! – styropian, czyli tacki na których serwują nam żywność. Wydziela on toksyczne substancje.

7 – OTHER lub INNE – jeśli taki napis pojawi się na opakowaniu absolutnie nie powinniśmy go używać drugi raz. Tu najczęściej kryje się BISFENOL  A, występuje głównie w poliwęglanowych butelkach, składem przypomina estrogen. Jego gromadzenie w organizmie może powodować nawet choroby nowotworowe.

Cyfry zawsze powinny znajdować się na butelkach, niestety niekoniecznie zawsze się znajdują.

Kto  z Was kupując wodę w plastikowej butelce, sprawdza na niej znaczek i odgaduje, z jakim rodzajem plastiku ma do czynienia??? Zakładam się, że mniej niż jedna na 1000 osób, czyli statystycznie 1 osoba z tych, które są fanami mojego bloga.

Kupując wodę w plastiku nigdy nie wiemy, czy była i jak długo była wystawiona na działanie promieni słonecznych. A jeśli już była, to absolutnie nie powinniśmy spożywać jej zawartości, bo zanieczyszczamy się okropnie różnymi związkami chemicznymi.

Weźmy teraz pod lupę taką Muszyniankę:

– jakość roku 2016;

– konsumencki lider jakości 2017;

– europejska gwarancja najwyższej jakości;

– najwyższa jakość 2017;

– wspierany przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii

Do tego mnóstwo SUPER składników mineralnych: magnez, wapń, sód, potas i jeszcze inne SUPER składniki. Woda naprawdę świetna, którą osobiście uwielbiam i jestem jej wielką zwolenniczką, ALE…..

No właśnie…. ZAPAKOWALI JĄ W PLASTIK!!!!! I teraz nawet, jeżeli ten plastik nie należy do tych najgorszych, to skąd ja mogę wiedzieć, ile czasu na słońcu spędził ten tir, którzy przewoził wszystkie zgrzewki Muszynianki. Dziękuję, jednak wybieram CISOWIANKĘ, ale w szklanej butelce, pomimo tego, że jej skład, choć podobny, to zawartość minerałów mniejsza – WYBIERAM SZKŁO!!!

Plusy plastikowej butelki:                                                           Minusy plastikowej butelki:

– lekka;                                                                                               – toksyczność;

– tania;                                                                                                – zanieczyszczenie środowiska

– uwalnianie niebezpiecznych substancji pod                                                                                                   wpływem ciepła

 

Plusy szklanej butelki:                                                                 Minusy szklanej butelki:

– używana wielokrotnie;                                                             – ciężka;

– nietoksyczna;                                                                               – droga;

– bezpieczna;

Które plusy bardziej do Was przemawiają, oceńcie sami.

Ja już wybrałam – wygrała CISOWIANKA, ale tylko ta w SZKLE 🙂

Jeśli uważasz, że ten tekst zasługuje na dotarcie do większej rzeszy, udostępnij go i podziel się z innymi. Nie bądź samolubem 😉

Jeśli jeszcze nie wiesz, to jestem również na Facebooku TUTAJ – będzie mi niezmiernie miło, jak polubisz mój Funpage, a także na Instagramie i również fantastycznie się poczuję, jeżeli zaczniesz mnie obserwować 🙂

Może Cię też zainteresować:

Zostaw komentarz