ZDROWA KUCHNIA

Najważniejszy posiłek dnia

napisane przez: Karolina Maj 30, 2019 0 komentarzy
Wpis iście kulinarny. O czym? Jeśli znacie powiedzenie „Jedz królewskie śniadanie, książęcy obiad, a kolację żebraczą”, to już wiecie o czym będzie. Mick Jagger powiedział kiedyś, że śniadanie prawdziwego rockandrollowca, to papieros i kawa….. Będąc w moim wieku pamiętacie, choć trochę, czasy PRL-u, kiedy to takie śniadania były na porządku dziennym. „Siekiera” od dymu papierosowego unosząca się w urzędowych murach i pani Jadzia pijąca kawę, której ktoś śmiał zakłócić poranny rytuał przychodząc do urzędu, a ona w swym zdenerwowaniu i na głodzie odpowiadała, że nie może Ci pomóc, bo jeszcze śniadania nie jadła…
Co najczęściej zjadamy na śniadanie – oczywiście kanapki z białym pieczywem – z serem, albo wędliną lub też zakupioną po drodze drożdżówkę, ale czy to nam coś daje? Zupełnie nic. Kanapką zapchamy się tylko na jakiś czas, a nie przyniesie ona nam wielu wartości odżywczych. Wędlina zazwyczaj jest chemicznie „pędzona”, a ser żółty zawiera laktozę, po której trochę czasu spędzimy w toalecie ;). Nie wspomnę już o cukrze, którym pyszne drożdżóweczki wypełnione są po brzegi.

dsc_0040-2

Pierwszy posiłek powinien nam dostarczyć odpowiedniej ilość energii na resztę dnia. W królewskim śniadaniu nie liczy się tylko ilość, ale także jakość tego, co nasz żołądek przyjmie. Te produkty, które rano spożyjemy zapewnią nam odpowiednie, do jakości spożytego posiłku, samopoczucie. Kiedy zjemy śniadanie i zrobimy to w spokoju, godzinę do dwóch po przebudzeniu, mamy gwarancję tego, że wpłynie to na nasze dobre samopoczucie, będziemy bardziej odporni na stres, uśmiechnięci i gotowi sprostać czekającym nas zadaniom. Nasz mózg będzie lepiej pracował, a układ immunologiczny lepiej działał. Nasze jelita również podziękują nam za poranny posiłek, podobnie jak otoczenie, z którym będziemy obcować, bo po prostu będziemy milsi dla otaczającego nas świata. W myśl powiedzenia, że „polak głodny, to Polak zły”.

dsc_0034-2

Teraz trochę z moich testów, prowadzonych oczywiście na własnym organizmie. Długo przed tym, jak zaczęłam zdrowo żyć, śniadania jadłam zawsze, ale w biegu. Trudno to nawet nazwać jedzeniem, było to raczej szybkie połykanie w biegu. Wiecznie bolał mnie żołądek. Podejrzewałam, że może to być od nieregularnego i szybkiego jedzenia, ale niestety tempo życia i pracy często wymuszało na mnie takie spożywanie posiłków. Kiedy któregoś razu musiałam położyć się do szpitala z moim dzieckiem i spędziłam tam tydzień, jedząc każdego dnia śniadanie o określonych godzinach razem  z córką, spożywając je wolno i kolorowo. Na naszych talerzach nie gościło szpitalne śniadanie, ale codziennie coś innego, kolorowego, pożywnego i witaminowego. Po tygodniu już wiedziałam, jak ważne jest jedzenie wolno i o określonych porach. Wszystkie dolegliwości zniknęły, a ja nauczona doświadczeniem zaczęłam przykładać większą wagę do porannego posiłku.

dsc_0050

Co jeść na śniadanie?  To kwestia Waszych upodobań i diety, którą stosujecie. Z pewnością nie polecam pieczywa, bo tylko zapycha, chyba, że zrobione samodzielnie i na naturalnym zakwasie, bez glutenu. Każdej niedzieli całą rodziną jemy jajecznicę. Uwielbiamy ją. Jajka są bardzo zdrowe i mit o ich wpływie na wysoki cholesterol został już dawno obalony. W moim rodzinnym domu, w niedzielę rano królowała jajecznica. Tę tradycję przeniosłam również do swojego domu. W tygodniu, moje i Karmazynki, śniadanie wygląda inaczej niż sobotnie czy niedzielne, ale zawsze staram się łączyć zielone liście warzyw z owocami, mlekiem kokosowym, ewentualnie  platanami. Nigdy nie wypuszczam dzieci ani siebie z domu bez śniadania, wyjątkiem jest synek, który jeśli  obudzi się późno, je śniadanie w przedszkolu. Nie mam wpływu na mojego małża, który nieposłuszny jest w kwestiach żywienia i do tej pory wychodzi z domu, po kubku energetycznej kawy (pisałam o niej TUTAJ).

dsc_0048-2

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, z którego nigdy nie można rezygnować. Wybierajmy też produkty wolne od cukru, glutenu i laktozowego nabiału. Twój żołądek się odwdzięczy – z pewnością.

dsc_0058

Może Cię też zainteresować:

Zostaw komentarz